100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

składanie kwiatów
11/11/2018

Margareta Budner Senator RP wzięła udział w obchodach Święta Niepodległości w Koninie.
Konińskie obchody tego święta trwały przez cały rok pod hasłem Konin dla Niepodległej. Zwieńczeniem całorocznych imprez, spotkań, koncertów był dzień 11 Listopada. Na uroczystości zapraszał prezydent, przewodniczący Rady Miasta oraz Miejska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych w Koninie.
Obchody zaczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego przed ratuszem. W sąsiadującym kościele farnym odprawiona została msza za ojczyznę. Stamtąd wyruszył Marsz dla Niepodległej, który podążył na Wał Tarejwy, gdzie postawiono 12-metrowy maszt i odnowiony krzyż. Po wciągnięciu flagi na maszt i złożeniu kwiatów pod pamiątkowymi tablicami, mieszkańcy z orkiestrą górniczą, wojskiem, klasami mundurowymi na czele ruszyli na plac Wolności, gdzie zaplanowano wystąpienia okolicznościowe, wręczenie odznaczeń, Apel Pamięci i złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową. Mieszkańcy Konina i zaproszeni gości przeszli ulicami starówki. Pochód zamykał Szwadron Kawalerii Ziemi Konińskiej. A na placu pokazano symboliczną etiudę teatralną mówcą o tym, że wolność jest cenna i należny o nią dbać.
Na koniec uroczystości na Placu Wolności złożono kwiaty. Okolicznościowa wiązankę okolicznościową złożyła również Senator Margareta Budner wraz z Anetą Kopterską- pracownikiem biura senatorskiego.